Dieta lekkostrawna

Ostatnie wydarzenia z mojego życia nakłoniły mnie do poszukiwania informacji o diecie lekkostrawnej. Byłam po operacji i jako zalecenie dostałam stosowanie diety lekkostrawnej, przez kilka tygodni. Poniżej opiszę jakie produkty są wskazane i po których dobrze się czułam. Najważniejsze jest unikanie potraw smażonych i produktów wzdymających: kapusta, fasola, groch. Należy spożywać 5 posiłków o małej objętości. Nawet jeżeli macie dużą ochotę się najeść się do syta, to trzeba się powstrzymać po mniejszej ilości. 


Pieczywo

Zalecane jest jasne, pszenne pieczywo. Dobry jest dodatek siemienia lnianego. Można oczywiście posmarować cienką warstwą masła. Przy problemach z wypróżnianiem można także stosować chleb żytni. Także chrupkie pieczywo i suchary.




Ryż, ziemniaki. kasze

Ryż i gotowane ziemniaki są jak najbardziej wskazane. Także drobne kasze i makarony. O fryteczkach niestety można zapomnieć. 






Dania obiadowe

Przede wszystkim lekkie zupy, kremy, puree warzywne. Na dania główne, duszone i gotowane mięsa, pulpety. Należy unikać cebuli, pora, kapusty, grochu, fasoli, kalafiora. 






Poniżej znajdziecie kilka przepisów:

Botwinka










Krem z pomidorów

Na kanapki na śniadania czy kolację można jeść: lekkie twarożki,  pasty, chude wędliny: gotowany kurczak, pierś z indyka itp, 











Owoce, warzywa

Z powodzeniem można jeść duże ilości bananów. Bardzo dobrze wpływają na pracę jelit i regulują wypróżnianie. Można spożywać większość owoców, jednak należy unikać winogron ze względu na skórki, śliwek, czereśni, gruszek itp. Zwykle każdy ma wypróbowane po których owocach czuje się lepiej, a po których gorzej.  Jeżeli chodzi o warzywa najlepiej jeść gotowane w wodzie lub na parze. 


Przekąski



Z przekąsek między posiłkami można podjadać klasyczne biszkopty, herbatniki, chrupki kukurydziane naturalne bez dodatków, wafle ryżowe.





Jogurty, serki


Jogurty najlepsze są naturalne. Zawierają bakterie probiotyczne, które normalizują pracę jelit. Ja osobiście nie przepadam za naturalnymi jogurtami więc stosowałam dodatki: płatki, owoce, łyżka konfitury. Można oczywiście jeść także owocowe jogurty i serki. Także jogurty pitne. 




Przepisy na domowe puddingi:

Waniliowo-bananowy pudding z kaszy manny

Słodkie


Ze słodkości można sobie pozwolić na galaretki. Niestety czekolada jest ciężkostrawna i trzeba z niej zrezygnować. Ciastka mają dużo tłuszczu i cukru więc też będą ciężkie do trawienia. 
Kisiele, zarówno te do gotowania jak i instant. Słodkie a lekkie.








Napoje


Woda mineralna niegazowana, koktaile owocowe np. bananowo-pomarańczowe. Herbata czarna,  zielona, herbaty ziołowe: rumianek, lipa, mięta, koper włoski, soki owocowe, kompoty owocowe. Należy unikać napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy.




Przepisy na koktajle:

Smoothie liczi-banan-pomarańcze










Orzeźwiający koktajl pomarańczowy z imbirem










Mandarynkowo-truskawkowo-bananowe smoothie

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie rzecz biorąc dieta powinna być zawsze lekkostrawna. Jak dostaję do domu catering dietetyczny https://www.lightbox.pl/wroclaw to wszystkie potrawy zawsze są i będą lekkostrawne. Przecież o to chodzi w diecie, aby jak najmniej obciążać organizm.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń