sobota, 24 lutego 2018

Uszka z pieczarkami


Uszka z pieczarkami to klasyk, podstawa. Kiedyś mówiło się, ze pieczarki nie mają żadnych wartości odżywczych, ale to mit. Okazało się, że pieczarki to źródło witaminy D, która w okresie zimowym jest nam bardzo potrzebna. Pieczarki posiadają uniwersalny smak. Praktycznie wszyscy je lubią. Danie wegetariańskie, a dobrze doprawione, dostarcza umami i smakuje także wszystkim pożeraczom mięsa. Farsz z pieczarek jest bardzo łatwy i szybki do przygotowania. 

Składniki na farsz: 
  • 1 kg pieczarek
  • 2 duże cebule
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki masła
Składniki na ciasto:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 żółtko
  • niecałe 3/4 gorącej, przegotowanej wody
  • 0,5 -1 łyżeczka soli
  • 1,5 łyżki oleju 
Naprawdę polecam ten przepis na ciasto. Próbowałam już różne przepisy, ale ten najlepiej się sprawdził. Ciasto wyszło elastyczne, a uszka bardzo dobrze się kleiły. Żadne uszka się nie rozkleiły. Gotowały się także bardzo dobrze.

Przygotowanie farszu:

1. Pieczarki obrać, usunąć ogonki, umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Pieczarki drobno pokroić. Ja rozdrabniam je w blenderze kuchennym. Są ekspresowo i drobniutko pokrojone.  

2. Cebule obrać i drobno posiekać. Czosnek także. 

3. Na patelni, na maśle zeszklić cebulę. Dodać czosnek. Chwilę przesmażyć. Dodać pieczarki, posolić. Smażyć tak długo, aż pieczarki puszczą nadmiar wody i ona odparuje. Na koniec doprawić jeszcze pieprzem i ewentualnie solą. Dodać także suszoną natkę pietruszki. 

4. Farsz wystudzić. 


Przygotowanie ciasta: 

1. Na stolnicę wysypać mąkę, dodać olej, sól, żółtko. Porcjami, ostrożnie dodawać gorącą wodę (ale nie wrzątek). Zagniatać ciasto. Nie dodawać na raz dużej ilości wody, aby żółtko się nie ścięło. Ciasto musi być gładkie, elastyczne. Ciasto odłożyć do miski i przykryć na 15 minut, aby odpoczęło. 

2. Oderwać kawałek ciasta i rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką. Ciasto powinno mieć grubość między 1 mm a 3 mm, w zależności od preferencji. Wycinać małe kółka. Można wycinać np. od kieliszka od szampana. 

3. Do każdego kółka ciasta nakładać farsz. Zamknąć jak mały pierożek. Następnie skleić ze sobą dwa końce pierożka, tak aby powstały uszka.

4. Uszka gotować w lekko osolonej wodzie. Gotować od wypłynięcia około 4 minut. Uszka najlepiej gotować na bieżąco, niedużymi porcjami. Jeżeli chcecie ugotować na raz, to podczas klejenia, gotowe uszka przykryć folią spożywczą lub ściereczką, aby nie wyschły. Jeżeli uszka za bardzo wyschną, to podczas gotowania mogą się rozkleić.


Jeżeli zapomnicie posolić ciasta na pierogi, to nic straconego. Wystarczy bardziej posolić wodę podczas gotowania (około 1,5 łyżki na 2 litry wody).


uszka do barszczu


1 komentarz: