Jeżeli chodzi o porzeczki to oprócz kompotu, idealnie nadają się jako sezonowe owoce w cieście. Ich kwaśny smak świetnie komponuje się ze słodkim smakiem ciasta.
Składniki (na blaszkę o wymiarach ok. 20x30 cm):
- 250 g masła,
- 2,5 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół szklanki cukru trzcinowego lub cukru pudru
- 5 żółtek (ja korzystam z jaj z wolnego wybiegu rozm L)
- 10 g cukru waniliowego
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
- 5 białek
- 1 szklanka cukru pudru
- 100 ml oleju (rzepakowy, słonecznikowy)
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać, następnie dodać pokrojone w kawałki zimne masło, proszek do pieczenia, żółtka, cukier waniliowy, cukier trzcinowy. Zagnieść kruche ciasto. Ciasto podzielić na dwie części: 1/3 oraz 2/3. Mniejszą porcję zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika na minimum 30 minut. 2/3 ciasta rozwałkować i przełożyć do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto ponakłuwać widelcem. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopniach przez 15-18 minut. Następnie całkowicie wystudzić.
Białka ubić mikserem na sztywną pianę ze szczyptą soli. Następnie dodawać po łyżce cukier puder, ciągle miksując na wysokich obrotach. Dodać budyń śmietankowy i miksować. . Teraz powoli stróżką dodawać olej. Pod wpływem tłuszczu masa zmieni konsystencję (ale się tym nie przejmować). Można też olej wmieszać za pomocą łyżki lub silikonowej łopatki, jednak zajmie to więcej czasu.
Masę budyniową wyłożyć na podpieczony spód. Następnie ułożyć umyte i osuszone owoce porzeczki. Łopatką lekko powbijać je w środek masy budyniowej. Wyciągnąć ciasto z zamrażalnika i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Starte ciasto delikatnie wyłożyć na powierzchnię ciasta (można zetrzeć bezpośrednio nad ciastem). Piec 30 min w 180 stopniach.
Gotowe, wystudzone ciasto można oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!
bardzo lubię to ciasto
OdpowiedzUsuń